spacer równoległy

Spacery socjalizacyjne zyskują na popularności.  Koncepcja takich ćwiczeń wydaje się być prosta i łatwa do przeprowadzenia. Jest jednak parę elementów na, które Ty, jako Opiekun, powinieneś zwrócić uwagę.

Przede wszystkim dlaczego robimy takie spacery? Mają one ułatwić psu przebywanie w obecności innego osobnika. Psy uczą się, że drugi pies nie stanowi zagrożenia i można się z nim komunikować na odległość. W tym wszystkich ważne jest również to, że Twój czoronóg uczy się podążać za Tobą. To Ty powinieneś mu pokazać, że można odejść i zająć się swoimi sprawami.

Dla kogo dedykowane są takie spotkania? Dla  każdego psa, który ma problemy z komunikowaniem się. Każdego  psiaka, który nie panuje nad emocjami w kontaktach z innymi psami (psy np.: nadpobudliwe, agresywne, lękowe, nachalne itp.).

Jak przeprowadzić spacer socjalizacyjny?

 

Spacer socjalizacyjny to forma treningu i nauki dla Twojego psa. Wykorzystaj to i przygotuj się odpowiednio. Zależy Ci przecież, aby Twój pies wyniósł jak najwięcej z takiego spotkania. Przyjemność ze spaceru w obecności drugiego psa ma znaczenie w procesie nabywania kompetencji. Dlatego jest parę punktów, które, jako Opiekun,  powinieneś wziąć pod uwagę.

 

Miejsce

Prosta rzecz, bo można powiedzieć, że możecie udać się wszędzie i przeprowadzić taki spacer. Jednak polecam na początek pójść tam, gdzie jest mała ilość rozproszeń i dużo przestrzeni. Co nam to daje? Zmniejsza ryzyko niechcianej sytuacji z podbiegającym psem. Dodatkowo Twojego psa nie będą rozpraszać inne bodźce. Im bardziej komfortowe warunki do nauki zapewnisz tym więcej psiak będzie w stanie wyciągnąć z takiej lekcji. Pola, las czy szerokie wały to dobre miejsca na start. Zawsze jak będzie trzeba zwiększyć odległość to będziesz miał możliwość, aby to zrobić. Plus pies będzie mógł się poczuć tam swobodnie i zająć się psimi rzeczami (np.: wąchanie) w obecności drugiego czworonoga.

 

Sprzęt

Weź ze sobą linkę lub dłuższą smycz. Ważne, aby w razie gdyby Twój pies chciał odejść w bok lub podążyć za Tobą, aby zwiększyć dystans to żeby mógł to zrobić bez napinania smyczy/linki.
Nie zabieraj ze sobą smaczków czy zabawek. Skupienie psa na sobie w trakcie nauki komunikacji z drugim psem trochę mija się z celem. W jaki sposób nasz pies ma wysyłać sygnały drugiemu psu skoro jest zajęty nami? Dodatkowo wprowadzenie takich nagród może utrudnić zadanie obydwu psom.

 

Towarzysz

Z jakim psem zacząć spacerować? To zależy od tego z jakim problemem zmaga się Twój psiak. Ty go znasz najlepiej i wiesz, który pies może być dla niego dużym wyzwaniem, a który małym.
Praca nad emocjami u psa to wyzwanie, szczególnie dla ludzi. Jesteśmy niecierpliwi i chcemy, aby było zrobione już, teraz. Niestety w niektórych przypadkach tak się nie da. Dlatego daj swojemu psu czas, obserwuj go i jego zachowanie.

 

Sygnały

To jest kolejny ważny punkt. Czy wiesz co Twój pies do Ciebie mówi? Czy jesteś w stanie określić kiedy odległość od bodźca (w tym przypadku drugiego psa) nie jest już przypadkiem za mała? Nieodpowiednie odczytanie psa może spowodować, że pies pogłębi swoje zachowanie. Dlatego przed wyjściem na taki spacer dokształć się z psiej komunikacji. Na temat psiej mowy ciała jest dużo w internecie. My polecamy dodatkowo zajrzeć do książki Turid Rugaas “Sygnały Uspokajające“.
Jak już będziesz wiedział co “mówi” Twój pies i jak się komunikuje to wtedy decyzja należy do Ciebie i Twojego psa – czy to już czas na zmniejszenie odległości czy kontynuowanie spaceru w takiej formie jak jest. Pamiętaj, emocje przy zmniejszaniu dystansu potrafią eskalować. Stąd nasza rada  – jeżeli nie jesteś pewny to poczekajcie.

 

Opiekun

Dawanie psu wsparcia lub pokazanie, że można wyjść z sytuacji rezygnując to jest właśnie Twoje zadanie. Pies na takim spacerze uczy się podążać za Tobą – Ty dajesz mu wybór. Może zostać w sytuacji stresowej dla siebie albo pójść za Tobą i poczuć ulgę. Nie zawsze psy muszą się ze sobą witać. Czasami zależy nam na tym, aby wiedziały, że mogą odejść. I do tego potrzebny jesteś Ty.  W jaki sposób to zrobić? Używając mowy ciała. W przypadku kiedy wiemy, że będzie ciężko zawołajmy naszego pupila.

 

 

 

 

Jakich błędów uniknąć?

Na początku naszej przygody ze spacerami tego typu nie unikniemy wszytkich błędów. Ważne jest, aby zminimalizować szansę na ich pojawienie się.

 

Za mała odległość między psami

Jeśli nie jesteś pewny czy już zmniejszyć odległość to jej nie zmniejszaj.  Na spacerze jesteś też z drugim człowiekiem i jego psem. Oznacza to tyle, że jeżeli Twój psiak jest gotowy, aby zmniejszyć odległość to ten drugi już niekoniecznie. Kolejna rzecz to to, że możesz powiedzieć “nie” lub nie zgodzić się na zmniejszenie dystansu – jeżeli uważasz, że to może zepsuć Twoją pracę z psem to powiedz to. Po trzecie – jesteśmy niecierpliwi i chcemy, aby nasz pies już, teraz dogadał się z każdym pieskiem. Pamiętaj – krok po kroku. Czasem warto wydłużyć czas pracy i mieć pożądany efekt niż przez jedną decyzje zniweczyć miesiąc efektów. Na koniec – obserwuj psy, ich zachowanie, mowę ciała. Pomoże Ci to w rozeznaniu się w sytuacji.

 

Kontakt z psem

Po pierwsze to to, że psy nie witają się ze sobą i nie żegnają. Jeden z psów dołącza do drugiego, tego który już spaceruje. Nie podchodzicie do siebie na wprost tylko po łuku. Czytaj psy, zobacz jak się komunikują, co robią, czy są spięte, jak zmienia się odległość wraz z długością spaceru.

Psy nie muszą mieć ze sobą kontaktu fizycznego, nie muszą się bawić, obwąchiwać, zaczepiać się wzajemnie. Ma być to spacer gdzie psy są razem w jednej przestrzeni i mogą robić inne rzeczy, takie jak np.: wąchanie.

Ważne, oba psy powinny być na linkach/smyczach. Nie fair będzie kiedy jeden z nich będzie puszczony luzem.

 

Karmienie psa

Jak pisałam wyżej, w trakcie spaceru nie karm psa i nie baw się z nim zabawkami. Staraj się z psem komunikować ciałem. Mówienie psu komend również może zaburzyć komunikację. Jednak w przypadku, kiedy odległość jest mała i wiesz, że sytuacja jest ciężka zawołaj swojego psa. W innych momentach tylko mowa ciała. Bądź też pewny tego co chcesz zakomunikować swojemu zwierzakowi.

 

 

Tak przygotowany możesz umawiać się na pierwsze spacery. A może masz już jakieś za sobą i chcesz się podzielić przemyśleniami? Zostaw komentarz – odpowiemy.

spacer równoległy