komunikacja z psami

Czy pies zaskoczył Was kiedyś jakiś swoim nietypowym zachowaniem? Psy komunikują się z ludźmi tak samo jak z innymi czworonogami – używają tych samych kanałów. I tak mamy psy, które bardzo dobrze sobie radzą w komunikacji między sobą, ale mamy też takie, które mają z tym problemy.

Komunikacja przy pomocy mowy ciała pozwala psom porozumieć się na odległość bez konieczności kontaktu bezpośredniego. Dzięki odczytaniu wiadomości wysłanej przez psa jesteśmy w stanie określić np.:  w jakim nastroju jest pies.

Czy człowiek może nauczyć się psiego języka? Komunikacja psów z ludźmi przebiega tak samo jak psów między sobą. Psy zwyczajnie wykorzystują te same kanały. Pytanie tylko, czy człowiek jest w stanie zrozumieć o co chodzi? Nawet jeżeli wykłujecie się w regułkach, że sztywna postawa oznacza, że pies nie ma przyjaznych zamiarów albo, że warczenie oznacza zachowanie agresywne ciężko będzie stwierdzić czy faktycznie tak jest. A dlaczego? Bo jeden sygnał wyrwany z kontekstu nie powie nam wiele. W mowie ciała trzeba rozpatrywać cały wysyłany przez psa komunikat, a nie tylko jeden sygnał. Psy, które się znają i dobrze się ze sobą bawią mogą w trakcie tej zabawy podwarkiwać. Jakbyśmy w takiej sytuacji wycięli dźwięk to ich ciało mówiłoby wyraźnie, że to jest zabawa.

Kolejnym przykładem jak dobrze znać kontekst to sztywno podchodzący samiec do drugiego samca. W takim przypadku będzie widać, że sytuacja może eskalować lub któryś z psów może nie znieść presji ze strony drugiego. Natomiast jakby ten sam sztywno podchodzący pies miał kontakt z suczką? Wyglądałby wtedy jak napinający swoje muskuły macho w celu zaimponowania swojej „partnerce”.
Mowa ciała obejmuje ułożenie uszu, głowy, oczu, ogona, tułowia czy też najeżenie sierści, odsłonięcie zębów. Często te sygnały na początku są subtelne przez co człowiek może mieć problem z ich dostrzeżeniem. W przypadku kiedy odbiorca nie rozumie komunikatu pies może wysyłać informacje coraz „głośniej” – intensywność sygnałów wzrasta.

Jeżeli chcecie poszerzyć swoją wiedzę z komunikacji to możecie nagrać swojego psa, zobaczyć w zwolnieniu co do Was „mówi”, przeczytać książkę Turid Rugaas „Sygnały Uspokajające” czy też zajrzeć na kanał YT Talking Dogs. Jeżeli jednak nie będziecie pewni to zapraszamy Was na zajęcia z socjalizacji, które odbędą się pod koniec maja.

komunikacja między psami

Inni czytali też… 

Brainwork – zabawy węchowe dla psiego nosa

Czy psy są wzrokowcami? Oczywiście, że nie. Ile razy mogliśmy obserwować potęgę psiego nosa? Coś co dla nas jest niewyczuwalne pies rozpracuje od razu 😉 Wyobraźmy sobie sytuację, że gotujemy zupę pomidorową. My czujemy zapach całej potrawy, nasz pies za to jest w...

Spacer socjalizacyjny – co to jest?

Spacery socjalizacyjne zyskują na popularności.  Koncepcja takich ćwiczeń wydaje się być prosta i łatwa do przeprowadzenia. Jest jednak parę elementów na, które Ty, jako Opiekun, powinieneś zwrócić uwagę. Przede wszystkim dlaczego robimy takie spacery? Mają one...

Szelki czy obroża?

Odwieczne pytanie, z którym zmagają się psiarze - co wybrać, szelki czy obrożę? Zdania są podzielone, bo każdy z nas chce dla swojego psa jak najlepiej. A kto ma rację? Zacznijmy w takim razie od początku. Na rynku macie parę rodzajów szelek. Mają one za zadanie...