Brainwork zajecia z psem

Czy psy są wzrokowcami? Oczywiście, że nie. Ile razy mogliśmy obserwować potęgę psiego nosa? Coś co dla nas jest niewyczuwalne pies rozpracuje od razu 😉

Wyobraźmy sobie sytuację, że gotujemy zupę pomidorową. My czujemy zapach całej potrawy, nasz pies za to jest w stanie rozróżnić poszczególne zapachy użytych do dania składników. Wie czy wrzuciliśmy pietruszkę i jakiego rodzaju mięsa użyliśmy (i czy w ogóle). Zdumieniem napawa również fakt, że pupile mają dużą zdolność zapamiętywania poszczególnych zapachów.

Nic więc dziwnego, że to stworzenie, które kładzie się obok nas na kanapie ma ok. 40 razy lepszy węch od naszego. Jesteście sobie w stanie to wyobrazić? Jak to musi być „widzieć” świat zapachami?

Używanie węchu pomaga psom poznać świat. Dlatego psy niewidome lub niedowidzące tak dobrze sobie radzą. Wykorzystanie nosa to naturalna potrzeba. My lubi patrzeć w ekran telefonu/komputera i oglądać np.: seriale. Dlaczego w takim razie nie dajemy tego samego psom, ale w wersji przystosowanej dla nich, spełniającej ich potrzeby?

Zabranie czy uniemożliwienie psom wykorzystania naturalnych zachowań do poznania świata, zaspokajania swojej ciekawości czy komunikowania się z innymi psami poprzez zapach może spowodować zmiany w zachowaniu takie jak np.: stres, przygnębienie, a w skrajnych przypadkach dysoforię (głęboki stan zaniepokojenia). A chcemy przecież, aby nasz psiak był szczęśliwy, prawda? 

Brainwork łączy węch psa z rozwiązywaniem zagadek. Co na tym zyskuje czworonóg?
– ma zaspokojone potrzeby (w tym stymulacji psychicznej – węszenie, patrzenie na łamigłówkę, czucie łapkami czy wibrysami),

– używa naturalnych zachowań, które przynoszą mu korzyść (nagroda po rozwiązaniu zagadki),
– pobudza myślenie (uczy skupienia, systematyczności i kreatywności),

– zwalcza nudę (wzbogaca środowisko w „nowości”),

– zwiększa pewność siebie (używanie swojego nosa, przesuwanie elementów łamigłówki łapką czy noskiem dla niektórych psów jest wyzwaniem),

– wzmacnia więź z Opiekunem (jeżeli widzimy, że pies potrzebuje naszej pomocy – pomagamy mu, psiak uczy się, że może skorzystać z naszej pomocy. Działamy jako zespół),

– poprawia komunikację z nami (odczytujemy jego mowę ciała, uczy się tego co mówi),

brainwork zabawy wechowe dla psow

– pomaga odreagować stres (węszenie uspokaja psy, co za tym idzie – brainwork relaksuje psa),

– nagrodą może być jedzonko albo zabawka.

Z powyższych punktów można wywnioskować, że brainwork ma same plusy. Co jednak może pójść nie tak?

Na pierwszy rzut musicie pamiętać o tym, aby dostosować poziom trudności do psa. Jeżeli zagadka będzie dla naszego zwierzaka za trudna nie podejmie on wyzwania i się zniechęci.

Jak w takim razie sprawdzić czy pies ogarnie przygotowaną zagadkę?  Zacznij od najprostszego zadania – może to być rozrzucenie chrupków na kocu. Jak już łamigłówki będą stałym elementem waszego życia zacznijcie zwiększać poziom trudności swojemu psu.

Wpychanie smaczków na siłę w zabawkę również nie jest dobrym pomysłem. Pies po rozwiązaniu łamigłówki uświadomi sobie, że smaczka nie jest w stanie wyciągnąć i co wtedy? Możemy psu pomóc, ale lepiej byłoby nie popełnić tego błędu. Niech pies sam zdobędzie nagrodę.

Przygotowane przez Was zabawki dawajcie psu pod nadzorem. Upewnicie się tym samym czy jakiś nieproszony kawałek materiału nie dostał się do pyska.

brainwork zabawy wechowe wroclaw barkhouse

Uzbrojeni w nową wiedzę możemy zrobić krok dalej – przygotować się do zrobienia psiej łamigłówki.

Nie są one tak trudne jak pewnie na początku Was się wydaje. Wcześniej wspomniałam o rozrzuceniu chrupek na kocyku. Zaczniemy od tego punktu wyjścia. Jak już nasz psiak jest w stanie bez problemu wyjeść wszystkie chrupki z koca następnym razem możemy ten koc trochę pofałdować (jak na zdjęciu) i w te fałdki powrzucać chrupki.

Kolejnym poziomem trudności może być złożenie koca na pół. Dla nas to banalnie proste, ale pies nie ma rączek i musi pokombinować w jaki sposób dostać się do smaczków 😉 Możecie oczywiście koc zwijać jak muszlę ślimaka, związywać w supełek czy też składać na różne, jakie tylko chcecie, sposoby.

 

Jak widzicie możliwości na domowe, psie zagadki jest wiele. Jedyne co nas ogranicza to nasz kreatywność.

Do zabawy! Niech psia główka popracuje 😊

 

PS Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu o  Brainwork